Humpybong Club Spring Series 2017

Humpybong Yacht Club Woody Point

Results are final as of 9:16 on March 26, 2018

Div 1 Division

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
1st AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 12.0 7.0 (1.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0
2nd AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 50.0 29.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC
3rd AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 50.0 29.0 3.0 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 DNF (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC
4th 14 The Low Flying Duck Callan Gilmore A Class (Flying) 64.5 55.0 34.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 2.0 2.0
5th AUS999 Copeton Andrew Chaney A Class (Classic) 66 55.0 34.0 2.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC
6th AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 56.0 35.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC

Div 2 Division

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 8 Race 9 Race 10
1st 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 20.0 11.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (5.0) (4.0) 3.0
2nd AUS226 Blue Heeler Glenn Dalton Contender 106.5 47.0 33.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 OCS 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC
3rd 107987   Alex Whitehead Hobie 16 81.5 48.0 34.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 1.0
4th OLD   Isaac Boyd Laser 114 51.0 37.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 7.0 DNC
5th 273 Carbon Neutral Corey Holden Nacra 16 sq - Sq Top Main 80 51.0 37.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 3.0 2.0
6th 64 Barnaby Nico ??? Hobie 14 Turbo 91.5 57.0 43.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 6.0 DNF 7.0 DNC

Div 3 Division

Sailed: 10, Discards: 3, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
1st 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 27.0 16.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 3.0 1.0 2.0 (4.0) (4.0) 3.0
2nd 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 61.0 22.0 1.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 3.0 2.0
3rd 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 62.0 23.0 3.0 3.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 5.0 5.0 4.0
4th 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 49.0 25.0 (5.0) 5.0 5.0 (6.0 OCS) 4.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (13.0 DNC)
5th 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 68.0 29.0 4.0 4.0 4.0 1.0 1.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC
6th 703 Trog T Tim Williams Impulse 6.6 124.5 95.0 56.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 1.0 1.0
7th 198089 Full Throttle John Casey Laser 114 108.0 69.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
8th 196903 Lots Fun Ian Fernander Laser 114 112.0 73.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
9th 142264   Jack Johnson Laser 4.7 125 116.0 77.0 6.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
10th 155681 Finesse Finnlay Worchurst Laser Radial 118.5 126.0 87.0 9.0 RET (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
10th NONE Laser Cut Virginia ????? Laser Radial 118.5 126.0 87.0 9.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
12th 173453 Jelly Bean Lisa Bolger Laser Radial 118.5 130.0 91.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

Race 1 - Div 1 Division - 10/09/2017

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 35.29 0.54.10
2 AUS999 Copeton Andrew Chaney A Class (Classic) 66 2.0 38.28 0.58.17
3 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 44.22 1.07.13

Race 2 - Div 1 Division - 10/09/2017

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 30.11 0.46.05
2 AUS999 Copeton Andrew Chaney A Class (Classic) 66 2.0 32.05 0.48.37
3 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 36.57 0.55.59

Race 3 - Div 1 Division - 10/09/2017

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 33.26 0.51.03
2 AUS999 Copeton Andrew Chaney A Class (Classic) 66 2.0 34.48 0.52.44
3 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 43.47 1.06.20

Race 4 - Div 1 Division - 08/10/2017

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 1.0 0.40.37 1.01.32
2 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 2.0 0.41.07 1.02.46
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 0.44.40 1.07.41
4 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 4.0 0.46.18 1.10.09

Race 5 - Div 1 Division - 29/10/2017

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 13.25.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 0.34.52 0.53.14
2 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 2.0 0.36.33 0.55.23
3 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 3.0 0.37.02 0.56.07
4 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 4.0 0.43.22 1.05.42

Race 6 - Div 1 Division - 08/10/2017

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 14.17.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 0.32.58 0.50.20
2 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 2.0 0.37.29 0.56.48
3 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 3.0 0.37.50 0.57.19
4 AUS93 Wild at Heart Zane Bradbury A Class (Classic) 66 5.0 DNF  

Race 7 - Div 1 Division - 08/10/2017

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 1.0 32.25 0.49.07
2 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 2.0 33.15 0.50.46

Race 8 - Div 1 Division - 10/02/2018

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 13.10.01 20.06.08
2 14 The Low Flying Duck Callan Gilmore A Class (Flying) 64.5 2.0 13.16.47 20.35.19

Race 9 - Div 1 Division - 10/02/2018

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 14.11.49 21.40.29
2 14 The Low Flying Duck Callan Gilmore A Class (Flying) 64.5 2.0 14.19.15 22.12.10

Race 10 - Div 1 Division - 10/02/2018

Start: Division 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 15.11.23 23.11.25
2 14 The Low Flying Duck Callan Gilmore A Class (Flying) 64.5 2.0 15.18.00 23.43.15

Race 1 - Div 2 Division - 10/09/2017

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 1.0 29.58 0.39.57

Race 2 - Div 2 Division - 10/09/2017

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 1.0 25.45 0.34.20

Race 3 - Div 2 Division - 10/09/2017

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 1.0 27.11 0.36.15

Race 4 - Div 2 Division - 08/10/2017

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 12.20.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 1.0 0.45.23 1.00.31
2 AUS226 Blue Heeler Glenn Dalton Contender 106.5 3.0 OCS  

Race 5 - Div 2 Division - 29/10/2017

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 13.25.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS226 Blue Heeler Glenn Dalton Contender 106.5 1.0 0.27.08 0.25.29
2 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 2.0 0.43.06 0.57.28

Race 6 - Div 2 Division - 08/10/2017

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 14.17.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS226 Blue Heeler Glenn Dalton Contender 106.5 1.0 0.25.53 0.24.18
2 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 2.0 0.40.24 0.53.52

Race 7 - Div 2 Division - 08/10/2017

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 8 - Div 2 Division - 10/02/2018

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 OLD   Isaac Boyd Laser 114 1.0 13.25.33 11.46.37
2 64 Barnaby Nico ??? Hobie 14 Turbo 91.5 2.0 13.18.55 14.33.08
3 107987   Alex Whitehead Hobie 16 81.5 3.0 13.09.57 16.09.16
4 273 Carbon Neutral Corey Holden Nacra 16 sq - Sq Top Main 80 4.0 13.15.57 16.34.56
5 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 5.0 13.14.59 17.39.59

Race 9 - Div 2 Division - 10/02/2018

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 OLD   Isaac Boyd Laser 114 1.0 14.33.14 12.46.00
2 107987   Alex Whitehead Hobie 16 81.5 2.0 14.23.01 17.38.55
3 273 Carbon Neutral Corey Holden Nacra 16 sq - Sq Top Main 80 3.0 14.18.44 17.53.25
4 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 4.0 14.18.02 19.04.03
5 64 Barnaby Nico ??? Hobie 14 Turbo 91.5 6.0 DNF  

Race 10 - Div 2 Division - 10/02/2018

Start: Division 2, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 107987   Alex Whitehead Hobie 16 81.5 1.0 15.11.10 18.38.00
2 273 Carbon Neutral Corey Holden Nacra 16 sq - Sq Top Main 80 2.0 15.20.18 19.10.23
3 663 Speed Machine Wade More Nacra 5.8 - Small Jib 75 3.0 15.17.15 20.23.00

Race 1 - Div 3 Division - 10/09/2017

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 27.46 0.24.21
2 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 2.0 28.25 0.24.56
3 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 3.0 28.37 0.25.06
4 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 4.0 29.54 0.25.14
5 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 5.0 33.20 0.28.08
6 142264   Jack Johnson Laser 4.7 125 6.0 37.14 0.29.47
7 155681 Finesse Finnlay Worchurst Laser Radial 118.5 9.0 RET  
7 NONE Laser Cut Virginia ????? Laser Radial 118.5 9.0 DNF  

Race 2 - Div 3 Division - 10/09/2017

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 27.17 0.23.56
2 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 2.0 28.05 0.24.38
3 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 3.0 28.29 0.24.59
4 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 4.0 29.50 0.25.11
5 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 5.0 30.50 0.26.01
6 142264   Jack Johnson Laser 4.7 125 6.0 35.59 0.28.47

Race 3 - Div 3 Division - 10/09/2017

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 31.02 0.27.13
2 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 2.0 32.40 0.28.39
3 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 3.0 32.44 0.28.43
4 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 4.0 34.21 0.28.59
5 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 5.0 35.48 0.30.13

Race 4 - Div 3 Division - 08/10/2017

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 12.20.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 1.0 0.32.13 0.27.11
2 198089 Full Throttle John Casey Laser 114 2.0 0.31.16 0.27.26
3 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 3.0 0.31.52 0.27.57
4 196903 Lots Fun Ian Fernander Laser 114 4.0 3.31.47 3.05.46
5 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 6.0 OCS  

Race 5 - Div 3 Division - 29/10/2017

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 1.0 0.29.54 0.25.14
2 198089 Full Throttle John Casey Laser 114 2.0 0.28.48 0.25.16
3 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 3.0 0.29.51 0.26.11
4 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 4.0 0.31.12 0.26.20

Race 6 - Div 3 Division - 08/10/2017

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 14.17.00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 1.0 0.27.57 0.24.31
2 197547 Random Orbit Alex Duff Laser Radial 118.5 2.0 0.29.30 0.24.54
3 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 3.0 0.30.50 0.26.01

Race 7 - Div 3 Division - 08/10/2017

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 1.0 28.5 0.24.38
2 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 2.0 29.30 0.25.53
3 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 3.0 31.11 0.26.19
4 196903 Lots Fun Ian Fernander Laser 114 4.0 41.11 0.36.08

Race 8 - Div 3 Division - 10/02/2018

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 13.1446 0.32.33
2 703 Trog T Tim Williams Impulse 6.6 124.5 2.0 13.20.39 10.43.06
3 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 3.0 13.21.02 11.15.59
4 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 4.0 13.16.20 11.38.32
5 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 5.0 13.18.16 11.40.14

Race 9 - Div 3 Division - 10/02/2018

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 703 Trog T Tim Williams Impulse 6.6 124.5 1.0 14.23.16 11.33.23
2 197511 Fynn Fish Christine Stuart Laser Radial 118.5 2.0 14.28.33 12.12.57
3 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 3.0 14.19.58 12.34.21
4 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 4.0 14.20.58 12.35.14
5 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 5.0 14.21.53 12.36.02

Race 10 - Div 3 Division - 10/02/2018

Start: Division 3, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 703 Trog T Tim Williams Impulse 6.6 124.5 1.0 15.19.05 12.18.13
2 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 2.0 15.14.44 13.22.24
3 197524 Phoenix Tony Hannan Laser 114 3.0 15.16.24 13.23.52
4 123148 Green Bean Peter Listrup Laser 114 4.0 15.17.01 13.24.24



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com