Humpybong Club Autumn Series 2016 - 2017

Humpybong Yacht Club Woody Point

Results are final as of 8:25 on August 12, 2017

Div 1 Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15
1st AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 40.0 24.0 (3.0) 3.0 (7.0 RET) 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 (6.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 1.0
2nd AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 67.0 28.0 4.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 6.0 RET
3rd AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 59.0 34.0 1.0 4.0 (5.0) 3.0 2.0 2.0 4.0 (7.0) 4.0 2.0 3.0 2.0 4.0 (13.0 DNC) 3.0
4th AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 75.0 36.0 2.0 2.0 2.0 2.0 6.0 OCS 3.0 1.0 4.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 2.0 6.0 DNS
5th AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 103.0 64.0 6.0 6.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 8.0 11.0 DNS 4.0 4.0 4.0 5.0 4.0 2.0
6th AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 115.0 76.0 5.0 5.0 3.0 4.0 3.0 4.0 2.0 6.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
7th AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 168.0 129.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 DNF 6.0 RET 6.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
8th AUS10 A380 Brad Collett A Class (Flying) 64.5 169.0 130.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNS 1.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
9th AUS41   Matt Homan A Class (Flying) 64.5 183.0 144.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNS 5.0 11.0 OCS 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
10th AUS993 TNT Brian Hooper A Class (Flying) 64.5 189.0 150.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
11th AUS 999 Copeton Andrew Chaney A Class (Classic) 66 195.0 156.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
11th 1670 T-Rex Rob Wibaux Nacra 5.8 - Big Jib and Bridle Foil 71.5 195.0 156.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC

Div 2 Division

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9
1st 511 AC72 M Collett Arafura 108 27.0 19.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0
2nd 1040 Roo the Day Tony Sadler Wetta 4.4 Trimaran 91 27.0 19.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC
3rd 1871 Excite Richard Tellsun Nacra 5.0 Sloop 81 27.0 19.0 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC

Div 3 Division

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: VY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Total Nett Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15
1st 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 71.0 44.0 1.0 1.0 1.0 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
2nd 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 80.0 53.0 2.0 2.0 2.0 5.0 6.0 RET 6.0 DNS (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
3rd 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 91.0 64.0 3.0 3.0 3.0 4.0 2.0 6.0 RET (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 5.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
4th 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 97.0 70.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 3.0 RET 9.0 DNC
5th 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 98.0 71.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0
6th 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 110.0 83.0 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 5.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
7th 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 111.0 84.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
8th 128649 Fyness Brian McGary Laser 114 120.0 93.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 RET 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Race 1 - Div 1 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 1.0 0:56:43 1:19:19
2 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 2.0 0:53:00 1:20:18
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 0:53:07 1:20:29
4 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 4.0 0:52:48 1:20:37
5 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 5.0 0:54:54 1:23:11
6 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 6.0 0:55:39 1:24:19

Race 2 - Div 1 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 0:23:20 0:35:37
2 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 2.0 0:25:12 0:38:11
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 0:26:05 0:39:31
4 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 4.0 0:28:34 0:39:57
5 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 5.0 0:27:16 0:41:19
6 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 6.0 0:27:56 0:42:19

Race 3 - Div 1 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 0:22:36 0:34:30
2 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 2.0 0:24:31 0:37:09
3 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 3.0 0:25:27 0:38:34
4 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 4.0 0:25:31 0:38:40
5 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 5.0 0:28:00 0:39:10
6 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 7.0 RET  

Race 4 - Div 1 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 1.0 0:35:24 0:53:38
2 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 2.0 0:36:41 0:55:35
3 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 3.0 0:39:51 0:55:44
4 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 4.0 0:37:11 0:56:20
5 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 6.0 DNF  

Race 5 - Div 1 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 1.0 0:35:31 0:53:49
2 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 2.0 0:39:55 0:55:50
3 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 3.0 0:38:17 0:58:00
4 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 6.0 OCS  
4 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 6.0 RET  

Race 6 - Div 1 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 1.0 0:31:27 0:47:39
2 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 2.0 0:36:04 0:50:27
3 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 3.0 0:33:57 0:51:26
4 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 4.0 0:34:44 0:52:38
5 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 6.0 DNS  

Race 7 - Div 1 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 1.0 0:39:07 0:59:16
2 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 2.0 0:39:22 0:59:39
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 0:41:09 1:02:21
4 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 4.0 0:44:36 1:02:23
5 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 5.0 0:40:54 1:02:27
6 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 6.0 0:46:44 1:10:48
7 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  
7 AUS10 A380 Brad Collett A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  
7 AUS41   Matt Homan A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  
7 AUS993 TNT Brian Hooper A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  

Race 8 - Div 1 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS10 A380 Brad Collett A Class (Flying) 64.5 1.0 0:32:52 0:50:57
2 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 2.0 0:38:13 0:58:21
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 0:40:08 1:00:48
4 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 4.0 0:40:10 1:00:52
5 AUS41   Matt Homan A Class (Flying) 64.5 5.0 0:40:33 1:02:52
6 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 6.0 0:43:14 1:05:30
7 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 7.0 0:47:07 1:05:54
8 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 8.0 0:46:49 1:10:56
9 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  
9 AUS993 TNT Brian Hooper A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  

Race 9 - Div 1 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS10 A380 Brad Collett A Class (Flying) 64.5 1.0 0:35:32 0:55:05
2 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 2.0 0:38:51 0:59:19
3 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 3.0 0:41:06 1:02:16
4 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 4.0 0:44:59 1:02:55
5 AUS861 Time Out Callum Gilmore A Class (Classic) 66 5.0 0:42:14 1:03:59
6 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 6.0 0:42:20 1:04:08
7 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 11.0 DNS  
7 AUS985 One Sails Lucas McDonald A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  
7 AUS41   Matt Homan A Class (Flying) 64.5 11.0 OCS  
7 AUS993 TNT Brian Hooper A Class (Flying) 64.5 11.0 DNS  

Race 10 - Div 1 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 43.19 1.06.08
2 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 2.0 48.33 1.07.54
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 45.26 1.08.50
4 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 4.0 46.43 1.10.47

Race 11 - Div 1 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 46.14 1.10.35
2 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 2.0 46.52 1.11.01
3 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 3.0 51.05 1.11.27
4 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 4.0 50.33 1.16.35

Race 12 - Div 1 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 29.36 0.45.11
2 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 2.0 32.37 0.45.37
3 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 3.0 30.40 0.46.28
4 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 4.0 32.05 0.48.37

Race 13 - Div 1 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 1.0 32.06 0.49.00
2 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 2.0 33.07 0.50.11
3 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 3.0 33.45 0.51.08
4 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 4.0 36.53 0.51.35
5 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 5.0 38.07 0.57.45

Race 14 - Div 1 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 1.0 28.15 0.42.48
2 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 2.0 29.46 0.45.06
3 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 3.0 29.50 0.45.33
4 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 4.0 30.32 0.46.16

Race 15 - Div 1 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury A Class (Classic) 66 1.0 17.59 0.27.15
2 AUS959 Fire Cat Lock Percy A Class (Classic) 66 2.0 20.57 0.31.45
3 AUS1004 Air n Water Leon Percy A Class (Vintage) 71.5 3.0 22.44 0.31.48
4 AUS 423 Kean Edge Colin Kean F18 65.5 6.0 RET  
4 AUS993 XTC Lou Zylstra A Class (Classic) 66 6.0 DNS  

Race 1 - Div 2 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1871 Excite Richard Tellsun Nacra 5.0 Sloop 81 1.0 1:05:54 1:21:21

Race 2 - Div 2 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1871 Excite Richard Tellsun Nacra 5.0 Sloop 81 1.0 0:34:30 0:42:36

Race 3 - Div 2 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1871 Excite Richard Tellsun Nacra 5.0 Sloop 81 1.0 0:41:52 0:51:41

Race 4 - Div 2 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1040 Roo the Day Tony Sadler Wetta 4.4 Trimaran 91 1.0 0:35:46 0:39:18

Race 5 - Div 2 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1040 Roo the Day Tony Sadler Wetta 4.4 Trimaran 91 1.0 0:38:44 0:42:34

Race 6 - Div 2 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 1040 Roo the Day Tony Sadler Wetta 4.4 Trimaran 91 1.0 0:32:32 0:35:45

Race 7 - Div 2 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 511 AC72 M Collett Arafura 108 1.0 0:41:30 0:38:26

Race 8 - Div 2 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 511 AC72 M Collett Arafura 108 1.0 0:30:00 0:27:47

Race 9 - Div 2 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 511 AC72 M Collett Arafura 108 1.0 0:31:13 0:28:54

Race 10 - Div 2 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 11 - Div 2 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 12 - Div 2 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 13 - Div 2 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 14 - Div 2 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 15 - Div 2 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Place

Race 1 - Div 3 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 1.0 0:29:20 0:25:44
2 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 2.0 0:30:13 0:26:30
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 3.0 0:30:24 0:26:40
4 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 4.0 0:46:46 0:37:25

Race 2 - Div 3 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 1.0 0:22:23 0:19:38
2 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 2.0 0:22:51 0:20:03
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 3.0 0:22:58 0:20:09
4 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 4.0 0:30:42 0:24:34

Race 3 - Div 3 Division - 5/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 1.0 0:22:21 0:19:36
2 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 2.0 0:23:07 0:20:17
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 3.0 0:23:59 0:21:02
4 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 4.0 0:48:54 0:39:07

Race 4 - Div 3 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 0:34:46 0:30:30
2 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 2.0 0:34:54 0:30:37
3 128649 Fyness Brian McGary Laser 114 3.0 0:35:16 0:30:56
4 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 4.0 0:35:46 0:31:22
5 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 5.0 0:39:02 0:34:14

Race 5 - Div 3 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 0:32:00 0:28:04
2 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 2.0 0:32:29 0:28:30
3 128649 Fyness Brian McGary Laser 114 3.0 0:32:32 0:28:32
4 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 4.0 0:33:22 0:29:16
5 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 6.0 RET  

Race 6 - Div 3 Division - 12/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 176893 Jester Chris Worchurst Laser 114 1.0 0:26:43 0:23:26
2 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 2.0 0:28:11 0:24:43
3 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 6.0 DNS  
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 6.0 RET  
3 128649 Fyness Brian McGary Laser 114 6.0 RET  

Race 7 - Div 3 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 1.0 0:30:30 0:24:24
2 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 2.0 0:29:31 0:25:54

Race 8 - Div 3 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 1.0 0:26:44 0:21:23
2 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 2.0 0:29:04 0:25:30

Race 9 - Div 3 Division - 26/3/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 1.0 0:29:53 0:23:54
2 128687 Intrigue Tony Hannan Laser 114 2.0 0:30:12 0:26:29

Race 10 - Div 3 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 1.0 29.20 0.25.44
2 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 2.0 30.46 0.26.59
3 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 3.0 34.09 0.27.19

Race 11 - Div 3 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 1.0 32.22 0.28.24
2 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 2.0 34.21 0.30.08
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton Laser 114 5.0 DNF  
3 165681 Finesse Finnlay Worchurst Laser 4.7 125 5.0 DNF  

Race 12 - Div 3 Division - 09/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 45303 Loose Cannon Alex Duff Laser 114 1.0 18.23 0.16.08
2 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 2.0 19.22 0.16.59

Race 13 - Div 3 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 1.0 28.34 0.22.51
2 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 2.0 27.50 0.24.25

Race 14 - Div 3 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 1.0 25.32 0.22.24
2 197511 Fynn Fish Christine Stewart Laser 4.7 125 3.0 RET  

Race 15 - Div 3 Division - 30/04/2017

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:00:00
Rank SailNo Boat HelmName Class VY Points Elapsed Corrected
1 163215 Capt O N Goldstore Laser 114 1.0 23.31 0.20.38



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com