2015 Humpybash

Humpybong Yacht Club Woody Point

Results are final as of 16:30 on October 19, 2015

1 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Nett
1st 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 1.0 2.0 1.0 (3.0) 3.0 3.0 10.0
2nd AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class (4.0) 1.0 4.0 2.0 2.0 2.0 11.0
3rd 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 2.0 5.0 2.0 4.0 (9.0) 4.0 17.0
4th AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 (5.0) 3.0 3.0 5.0 4.0 5.0 20.0
5th AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class (13.0) 4.0 6.0 8.0 5.0 7.0 30.0
6th AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 7.0 6.0 5.0 (14.0) 10.0 13.0 41.0
7th AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 9.0 (11.0) 7.0 7.0 11.0 8.0 42.0
8th AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 8.0 9.0 9.0 9.0 7.0 (10.0) 42.0
9th AUS10 A380 Brad Collett   A-Class (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 1.0 1.0 47.0
10th AUS955   Peter York   A-Class 12.0 7.5 (13.0) 10.0 13.0 6.0 48.5
11th AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 3.0 12.0 12.0 12.0 (15.0) 12.0 51.0
12th AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class 6.0 21.0 RET (22.0 DNC) 6.0 8.0 11.0 52.0
13th AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class 10.0 10.0 20.0 DNF (22.0 DNF) 6.0 9.0 55.0
14th AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 11.0 14.0 10.0 13.0 16.0 (19.0 RET) 64.0
15th 364 Double trouble Craig Mitchell Amber Mitchell Nacra 5.8 19.0 7.5 8.0 11.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 67.5
16th AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class (15.0) 13.0 14.0 15.0 12.0 14.0 68.0
17th AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 14.0 (18.0) 11.0 16.0 14.0 15.0 70.0
18th AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 16.0 16.0 15.0 17.0 (18.0) 16.0 80.0
19th 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 (20.0) 19.0 16.0 20.0 17.0 17.0 89.0
20th AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class 17.0 15.0 20.0 DNF 18.0 21.0 RET (22.0 DNC) 91.0
21st AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat 18.0 17.0 20.0 DNF 19.0 21.0 RET (22.0 DNC) 95.0

2 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Nett
1st AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 1.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 8.0
2nd AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 2.0 1.0 2.0 2.0 (5.0) 3.0 10.0
3rd AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 3.0 3.0 3.0 (5.0) 3.0 4.0 16.0
4th AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 6.0 4.0 7.0 (11.0) 1.0 1.0 19.0
5th AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 4.0 10.0 4.0 1.0 (13.0) 12.0 31.0
6th AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 5.0 (11.0) 6.0 8.0 9.0 6.0 34.0
7th Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 7.0 8.0 5.0 7.0 (12.0) 8.0 35.0
8th 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 10.5 6.0 (11.0) 9.0 6.0 5.0 36.5
9th 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 8.0 5.0 (13.0 OCS) 10.0 4.0 13.0 40.0
10th 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 12.0 7.0 8.0 (13.0) 8.0 7.0 42.0
11th 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 10.5 (12.0) 9.0 12.0 7.0 10.0 48.5
12th 8638 Baahouse Claus Ejlertesen John Crofton 505 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 10.0 9.0 53.0
13th AUS8795 Sleek John Campbell Andrew Lovell 505 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 11.0 11.0 58.0
14th 575 2RC2 Scott McVey Breck McVey Cobra - Sloop 9.0 9.0 10.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 58.0

3 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Nett
1st 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 3.0 1.0 1.0 (6.0) 4.0 4.0 13.0
2nd 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 1.0 3.0 2.0 4.0 5.0 (8.0 DNC) 15.0
3rd AUS2179 I'm in a meeting Roger Grimes   CONTENDER (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 1.0 1.0 19.0
4th 123148   Peter Listrup   Laser 2.0 2.0 5.0 OCS (7.0) 6.0 5.0 20.0
5th AUS2567 The Black Pearl Glenn Dalton   CONTENDER (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 3.0 2.0 23.0
6th 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 4.0 4.0 3.0 5.0 7.0 (8.0 DNC) 23.0
7th AUS2136 Riva Derci Ian Bowman   CONTENDER (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 2.0 3.0 24.0

Race 1 - 1 Division - 17/10/2015 at 12:00

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 12:20:00, Distance: 1000m, Wind dir: 070, Ave wind: 5-7kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:36:09 0:48:12 1.0
2 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:37:19 0:49:45 2.0
3 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:35:20 0:49:46 3.0
4 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:35:28 0:49:57 4.0
5 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:37:36 0:50:08 5.0
6 AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class 0:35:40 0:50:14 6.0
7 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:35:43 0:50:18 7.0
8 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:36:01 0:50:44 8.0
9 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:36:36 0:51:33 9.0
10 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class 0:37:17 0:52:31 10.0
11 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 0:37:25 0:52:42 11.0
12 AUS955   Peter York   A-Class 0:37:32 0:52:52 12.0
13 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:37:51 0:53:19 13.0
14 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:37:57 0:53:27 14.0
15 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:38:33 0:54:18 15.0
16 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:39:08 0:55:07 16.0
17 AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class 0:39:15 0:55:17 17.0
18 AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat 0:40:20 0:57:13 18.0
19 364 Double trouble Craig Mitchell Amber Mitchell Nacra 5.8 0:43:06 0:57:28 19.0
20 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:43:40 0:58:13 20.0

Race 2 - 1 Division - 17/10/2015

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 13:32:00, Distance: 1000m, Wind dir: 070, Ave wind: 8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:30:22 0:42:46 1.0
2 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:32:20 0:43:07 2.0
3 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:33:37 0:44:49 3.0
4 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:32:07 0:45:14 4.0
5 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:34:08 0:45:31 5.0
6 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:32:21 0:45:34 6.0
7 AUS955   Peter York   A-Class 0:33:20 0:46:57 7.5
7 364 Double trouble Craig Mitchell Amber Mitchell Nacra 5.8 0:35:13 0:46:57 7.5
9 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:33:29 0:47:10 9.0
10 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class 0:33:31 0:47:12 10.0
11 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:33:40 0:47:25 11.0
12 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:34:18 0:48:19 12.0
13 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:34:42 0:48:52 13.0
14 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 0:34:49 0:49:02 14.0
15 AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class 0:35:26 0:49:54 15.0
16 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:35:47 0:50:24 16.0
17 AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat 0:36:46 0:52:09 17.0
18 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:37:19 0:52:34 18.0
19 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:40:37 0:54:09 19.0
20 AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class RET   21.0

Race 3 - 1 Division - 17/10/2015

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 14:34:00, Distance: 1000m, Wind dir: 055, Ave wind: 10-12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:32:51 0:43:48 1.0
2 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:33:41 0:44:55 2.0
3 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:34:36 0:46:08 3.0
4 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:32:50 0:46:15 4.0
5 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:32:54 0:46:20 5.0
6 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:33:18 0:46:54 6.0
7 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:33:24 0:47:03 7.0
8 364 Double trouble Craig Mitchell Amber Mitchell Nacra 5.8 0:35:35 0:47:27 8.0
9 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:33:54 0:47:45 9.0
10 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 0:34:07 0:48:03 10.0
11 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:34:26 0:48:30 11.0
12 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:34:33 0:48:40 12.0
13 AUS955   Peter York   A-Class 0:34:57 0:49:14 13.0
14 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:34:59 0:49:16 14.0
15 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:36:59 0:52:05 15.0
16 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:44:52 0:59:49 16.0
17 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class DNF   20.0
17 AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class DNF   20.0
17 AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat DNF   20.0

Race 4 - 1 Division - 18/10/2015 at 10:00

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 10:49:00, Distance: 1000m, Wind dir: 080, Ave wind: 6-8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS10 A380 Brad Collett   A-Class 0:33:08 0:46:40 1.0
2 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:33:55 0:47:46 2.0
3 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:35:50 0:47:47 3.0
4 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:37:11 0:49:35 4.0
5 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:37:23 0:49:51 5.0
6 AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class 0:35:27 0:49:56 6.0
7 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:35:30 0:50:00 7.0
8 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:35:38 0:50:11 8.0
9 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:35:47 0:50:24 9.0
10 AUS955   Peter York   A-Class 0:36:16 0:51:05 10.0
11 364 Double trouble Craig Mitchell Amber Mitchell Nacra 5.8 0:38:23 0:51:11 11.0
12 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:36:54 0:51:58 12.0
13 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 0:36:59 0:52:05 13.0
14 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:37:01 0:52:08 14.0
15 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:37:05 0:52:14 15.0
16 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:37:43 0:53:07 16.0
17 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:37:56 0:53:26 17.0
18 AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class 0:38:24 0:54:05 18.0
19 AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat 0:41:38 0:59:03 19.0
20 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:45:34 1:00:45 20.0
21 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class DNF   22.0

Race 5 - 1 Division - 18/10/2015

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 13:10:00, Distance: 1200m, Wind dir: 070, Ave wind: 12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS10 A380 Brad Collett   A-Class 0:30:27 0:42:53 1.0
2 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:31:07 0:43:50 2.0
3 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:35:36 0:47:28 3.0
4 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:36:01 0:48:01 4.0
5 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:34:39 0:48:48 5.0
6 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class 0:34:40 0:48:50 6.0
7 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:35:20 0:49:46 7.0
8 AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class 0:35:23 0:49:50 8.0
9 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:37:40 0:50:13 9.0
10 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:35:51 0:50:30 10.0
11 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:36:33 0:51:29 11.0
12 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:36:59 0:52:05 12.0
13 AUS955   Peter York   A-Class 0:37:11 0:52:22 13.0
14 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:37:24 0:52:41 14.0
15 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:37:25 0:52:42 15.0
16 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class 0:37:38 0:53:00 16.0
17 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:42:29 0:56:39 17.0
18 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:41:40 0:58:41 18.0
19 AUS1020 Ferrari Mark Symonds   A-Class RET   21.0
19 AUS164 Lone Ranger Don Dull   Viper Cat RET   21.0

Race 6 - 1 Division - 18/10/2015

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 14:14:00, Distance: 1200m, Wind dir: 070, Ave wind: 9kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS10 A380 Brad Collett   A-Class 0:32:20 0:45:32 1.0
2 AUS41 Smoke Bomb Matt Homan   A-Class 0:32:38 0:45:58 2.0
3 1674 Fastway Warren Guinea Kerry Noyes Nacra 5.8 0:35:59 0:47:59 3.0
4 1450 Nick Nac Nick Drapes Pauline Brookman Nacra 5.8 0:36:46 0:49:01 4.0
5 AUS1671 Antivenom Brad Kroning Josh Peterson Nacra 5.8 0:36:49 0:49:05 5.0
6 AUS955   Peter York   A-Class 0:35:51 0:50:30 6.0
7 AUS26 Tool Bench Shane Hatton   A-Class 0:36:05 0:50:49 7.0
8 AUS954 Mr Bling Paul Neeskens   A-Class 0:36:30 0:51:25 8.0
9 AUS985 LR1 Lucas McDonald   A-Class 0:36:31 0:51:26 9.0
10 AUS934 Harnessed Lunacy Peter Bradbury   A-Class 0:36:36 0:51:33 10.0
11 AUS984 5ft Short Leon McNeil   A-Class 0:36:40 0:51:39 11.0
12 AUS987 Mrs Bling Clare Neeskens   A-Class 0:37:09 0:52:19 12.0
13 AUS999 Copeton Andrew Chaney   A-Class 0:37:27 0:52:45 13.0
14 AUS949 Mack Ice Ken Symonds   A-Class 0:37:37 0:52:59 14.0
15 AUS912 Chill Factor Alex Duff   A-Class 0:37:41 0:53:05 15.0
16 AUS755 Rat Geoff Harman   A-Class 0:41:54 0:59:01 16.0
17 1453 Heatseeker Robert Wibaux Phillip Wibaux Nacra 5.8 0:44:56 0:59:55 17.0
18 AUS971 Mighty Flea Bruce Woodward   A-Class RET   19.0

Race 1 - 2 Division - 17/10/2015 at 12:00

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 12:15:00, Distance: 1000m, Wind dir: 070, Ave wind: 5-7kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:32:20 0:33:10 1.0
2 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:33:26 0:34:17 2.0
3 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:33:28 0:34:19 3.0
4 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:35:20 0:36:14 4.0
5 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:35:30 0:36:25 5.0
6 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:35:50 0:36:56 6.0
7 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:35:16 0:37:07 7.0
8 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 0:32:29 0:37:20 8.0
9 575 2RC2 Scott McVey Breck McVey Cobra - Sloop 0:32:02 0:38:50 9.0
10 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:33:59 0:39:04 10.5
10 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:31:15 0:39:04 10.5
12 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:34:04 0:39:09 12.0

Race 2 - 2 Division - 17/10/2015

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 13:27:00, Distance: 1000m, Wind dir: 070, Ave wind: 8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:27:03 0:27:45 1.0
2 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:28:56 0:29:41 2.0
3 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:29:29 0:30:14 3.0
4 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:29:56 0:30:52 4.0
5 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 0:26:56 0:30:57 5.0
6 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:27:08 0:31:11 6.0
7 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:27:16 0:31:20 7.0
8 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:29:50 0:31:24 8.0
9 575 2RC2 Scott McVey Breck McVey Cobra - Sloop 0:26:02 0:31:33 9.0
10 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:31:30 0:32:18 10.0
11 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:31:31 0:32:19 11.0
12 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:26:00 0:32:30 12.0

Race 3 - 2 Division - 17/10/2015

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 14:29:00, Distance: 1000m, Wind dir: 055, Ave wind: 10-12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:28:58 0:29:43 1.0
2 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:29:00 0:29:45 2.0
3 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:29:41 0:30:27 3.0
4 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:31:15 0:32:03 4.0
5 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:30:40 0:32:17 5.0
6 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:31:36 0:32:25 6.0
7 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:31:53 0:32:52 7.0
8 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:28:37 0:32:54 8.0
9 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:26:26 0:33:03 9.0
10 575 2RC2 Scott McVey Breck McVey Cobra - Sloop 0:27:34 0:33:25 10.0
11 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:29:48 0:34:15 11.0
12 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 OCS   13.0

Race 4 - 2 Division - 18/10/2015 at 10:00

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 10:44:00, Distance: 500m, Ave wind: 6-8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:26:44 0:27:25 1.0
2 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:26:50 0:27:31 2.0
3 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:26:59 0:27:41 3.0
4 8638 Baahouse Claus Ejlertesen John Crofton 505 0:30:22 0:31:09 4.0
5 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:32:20 0:33:10 5.0
6 AUS8795 Sleek John Campbell Andrew Lovell 505 0:32:52 0:33:43 6.0
7 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:32:23 0:34:05 7.0
8 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:33:56 0:34:48 8.0
9 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:31:02 0:35:40 9.0
10 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 0:31:25 0:36:07 10.0
11 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:35:59 0:37:06 11.0
12 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:30:14 0:37:48 12.0
13 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:34:07 0:39:13 13.0

Race 5 - 2 Division - 18/10/2015

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 13:05:00, Distance: 1200m, Wind dir: 070, Ave wind: 12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:25:14 0:26:01 1.0
2 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:28:20 0:29:04 2.0
3 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:30:13 0:30:59 3.0
4 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 0:27:01 0:31:03 4.0
5 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:30:24 0:31:11 5.0
6 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:27:25 0:31:31 6.0
7 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:26:29 0:33:06 7.0
8 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:29:03 0:33:23 8.0
9 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:32:36 0:33:26 9.0
10 8638 Baahouse Claus Ejlertesen John Crofton 505 0:32:42 0:33:32 10.0
11 AUS8795 Sleek John Campbell Andrew Lovell 505 0:33:28 0:34:19 11.0
12 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:32:37 0:34:20 12.0
13 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:36:03 0:36:58 13.0

Race 6 - 2 Division - 18/10/2015

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 14:09:00, Distance: 1200m, Wind dir: 070, Ave wind: 9kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS470   Zane Hacker   Raceboard 9.5 0:30:07 0:31:03 1.0
2 AUS9061 Alarm Innovations Kevin Cameron Sam Heritage 505 0:30:42 0:31:29 2.0
3 AUS9094 Sweaty Betty Nigel Lott   505 0:30:47 0:31:34 3.0
4 AUS9074 Earl Grey 2 Earle Alexander Ian Gregg 505 0:31:37 0:32:26 4.0
5 539 Not that way Steve Nelson   Nacra 4.5 0:29:47 0:34:14 5.0
6 AUS8628 Grumpy Old Men Peter Croft Gary Rushton 505 0:33:31 0:34:23 6.0
7 344 Poetry in Motion Craig Fraser   Nacra 4.5 0:30:29 0:35:02 7.0
8 Q903 Silent Butt Deadly Rick Outhred Bruce Rankine / Alex LLangworth SHARPIE 0:33:52 0:35:39 8.0
9 8638 Baahouse Claus Ejlertesen John Crofton 505 0:35:10 0:36:04 9.0
10 445 Grease Monkey Jarrod Potter   Nacra 16 sq - Sq Top Main 0:28:53 0:36:06 10.0
11 AUS8795 Sleek John Campbell Andrew Lovell 505 0:35:21 0:36:15 11.0
12 AUS8682 Go To Red Richard Hyde Lindsay Gilbert 505 0:35:48 0:36:43 12.0
13 535 Supersonic James Fraser   Nacra 4.5 0:33:35 0:38:36 13.0

Race 1 - 3 Division - 17/10/2015 at 12:00

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 12:10:00, Distance: 500m, Wind dir: 070, Ave wind: 5-7kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 0:37:16 0:32:59 1.0
2 123148   Peter Listrup   Laser 0:37:46 0:33:25 2.0
3 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:37:51 0:33:30 3.0
4 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 0:37:54 0:33:32 4.0

Race 2 - 3 Division - 17/10/2015

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 13:12:00, Distance: 500m, Wind dir: 070, Ave wind: 8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:32:08 0:28:26 1.0
2 123148   Peter Listrup   Laser 0:33:12 0:29:23 2.0
3 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 0:34:15 0:30:19 3.0
4 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 0:35:12 0:31:09 4.0

Race 3 - 3 Division - 17/10/2015

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 14:24:00, Distance: 500m, Wind dir: 055, Ave wind: 10-12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:30:56 0:27:22 1.0
2 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 0:32:46 0:29:00 2.0
3 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 0:35:31 0:31:26 3.0
4 123148   Peter Listrup   Laser OCS   5.0

Race 4 - 3 Division - 18/10/2015 at 10:00

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 10:39:00, Distance: 1000m, Ave wind: 6-8kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS2179 I'm in a meeting Roger Grimes   CONTENDER 0:21:11 0:19:42 1.0
2 AUS2567 The Black Pearl Glenn Dalton   CONTENDER 0:22:58 0:21:22 2.0
3 AUS2136 Riva Derci Ian Bowman   CONTENDER 0:24:02 0:22:21 3.0
4 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 0:31:41 0:28:02 4.0
5 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 0:31:57 0:28:16 5.0
6 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:34:53 0:30:52 6.0
7 123148   Peter Listrup   Laser 0:36:40 0:32:27 7.0

Race 5 - 3 Division - 18/10/2015

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 13:00:00, Distance: 700m, Wind dir: 070, Ave wind: 12kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS2179 I'm in a meeting Roger Grimes   CONTENDER 0:33:09 0:30:50 1.0
2 AUS2136 Riva Derci Ian Bowman   CONTENDER 0:34:41 0:32:16 2.0
3 AUS2567 The Black Pearl Glenn Dalton   CONTENDER 0:35:35 0:33:06 3.0
4 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:40:17 0:35:39 4.0
5 1 Laser Therapy Matthew Hatton   Laser 0:42:17 0:37:25 5.0
6 123148   Peter Listrup   Laser 0:43:16 0:38:17 6.0
7 163215 Captain Obvious Brent Muller   Laser 0:46:14 0:40:55 7.0

Race 6 - 3 Division - 18/10/2015

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 14:04:00, Distance: 700m, Wind dir: 070, Ave wind: 9kts
Rank Sail Number Boat Name Skipper Crew Class Elapsed Corrected Points
1 AUS2179 I'm in a meeting Roger Grimes   CONTENDER 0:35:22 0:32:54 1.0
2 AUS2567 The Black Pearl Glenn Dalton   CONTENDER 0:36:16 0:33:44 2.0
3 AUS2136 Riva Derci Ian Bowman   CONTENDER 0:36:41 0:34:07 3.0
4 155681 Finness Chris Worchurst   Laser 0:40:49 0:36:07 4.0
5 123148   Peter Listrup   Laser 0:43:00 0:38:03 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com